Ondanks inspanningen blijft het voor de gemeente een uitdaging om de toenemende taakstelling voor de huisvesting van statushouders bij te benen. De problemen worden veroorzaakt door verschillende factoren, waaronder een verdubbeling van de taakstelling en een gebrek aan geschikte sociale huurwoningen, zowel nieuw als bestaand.
Een van de knelpunten is het tekort aan geschikte nieuwbouwwoningen en de uitdagingen met betrekking tot locatieontwikkeling. Bovendien worden er meer alleenstaande statushouders aan de gemeente toegewezen dan gezinnen, en gezinshereniging verloopt traag. Dit resulteert in een hogere vraag naar woningen dan aanvankelijk voorzien.
De gemeente staat onder toezicht van de provincie, die de huisvestingstaakstelling periodiek monitort. In 2023 werd een ‘coulancemaand’ ingevoerd om achterstand in te halen, maar ondanks deze maatregelen blijft het een uitdaging om de gestelde doelen te bereiken.
Taakstelling
Recentelijk heeft de gemeente de raad geïnformeerd over haar achterstand en de mogelijke gevolgen hiervan. Momenteel bevindt de gemeente zich op trede 2 van de interventieladder, waarbij ambtelijke dialooggesprekken met de provincie worden gevoerd en een plan van aanpak wordt opgesteld. De gemeente blijft in gesprek met de provincie om mogelijke oplossingen te verkennen en delen de voortgang van huisvesting met hen.
Met betrekking tot de actuele situatie blijkt dat er tot april 2024 slechts 15 personen zijn gehuisvest, terwijl er nog een taakstelling openstaat voor de komende periode. Voor 1 juli moet de gemeente nog 27 statushouders plaatsen. De gemeente zal de raad blijven informeren over de voortgang en de situatie rondom huisvesting van statushouders tegen de tijd van het volgende peilmoment op 1 juli.


